We have a free option, along with monthly and annual subscriptions.
Continue reading to learn more about each subscription and our community add on!

📝Things to note: 

  • Our prices are shown in USD. 
  • We do not handle or facilitate payments between course providers and students. 
  • All subscription charges are covered by the organization, Wet Ink does not directly bill students. 

In this article:

  • Subscriptions
  • Community Add-on

✅ Try Wet Ink for free

The best way to learn about Wet Ink and to see if it will work for you - is to try it!
So, we have a free option for anyone curious about Wet Ink, or simply wanting to use Wet Ink on a very casual basis.  

In this option, you can run 1 class at a time, for up to 4 weeks, with 8 students enrolled. 

📆 On Demand

You will be billed monthly for the number of students taking your classes. This is our flexible option, as you only pay when a class is running and students are enrolled.
📝Note: Each class is pro-rated to a day, meaning you only pay for the days that your class is running. If your class only goes for 25 days, you will only pay for 25 days.

Our pricing for this subscription is $9 per student, per class, per month. 


However, we understand that at times, you may have a class that goes for 3 months, 6 months or longer.
In this case, we will not charge you more than $27 per student, taking that class for up to one year.

🎊 Standard

With this option, you are charged per student, per class, per year.

In other words, it is per enrollment per year.

This means if a student is enrolled in 2 different classes, it is counted as 2 separate enrollments.


This plan typically works best for organizations that run independent classes, charging their students per class, spanning over 4 months to 1 year.

This cost is $24 per student, per class, per year.


📝Note: This is an annual plan, meaning you pay in advance for enrollments for that year. Please also note that you cannot buy additional enrollments for your organization throughout the year.

🏫K-12 & Higher Education

With this option, you are charged a flat fee per student, per year.

This means if a student is enrolled in 2 different classes, you are not charged twice.

You can also "recycle" seats, meaning once a class is closed, you can use those seats again. The only limit is that you can't exceed the number of seats purchased.

This plan typically works best for schools and colleges that run multiple classes as part of a large course.

This cost is $42 per student, per year.

📝Note: This is an annual plan, meaning you pay in advance for enrollments for that year. Please also note that you cannot buy additional enrollments for your organization throughout the year.

👫 Community Add- on

We also offer a community add-on. 

If you would like to have group spaces where all your members can interact, you might want to include communities to your subscription. 

This is where, as a whole group, participants can share writing and communicate with each other. You can have an organization-wide community and you also have the option to open communities for class groups once their class in over - giving these students a way to keep in touch.

This cost is $10 per 50 members, per month.

📝Note: When you first get started, a "main" community is automatically made for you. Remove this to not get charged! Communities are a fixed price and are not prorated. This means, even if you close all your communities halfway through a month, you will still be charged the fixed amount of $10 at the end of that billing cycle.

What's next?

Check out our Pricing page for discounts and pricing estimates

Did this answer your question?